90-Watt Portable RV Solar Kit
by Go Power!
Save $656.00 USD
Original price
$755.00 USD
Current price
$99.00 USD
This 90-watt portable solar kit provides plug-and-play battery charging for RVs and off-grid power needs without any installation or technicians. Rugged monocrystalline panels, an advanced 10 amp PWM controller, and multiple connectivity options help maintain and protect your batteries in a variety of conditions. A heavy-duty nylon carrying case and folding aluminum frame make setup, transport, and storage convenient. Includes 12' wire lead.
Specifications
| SKU | GP-PSK-90 |
|---|---|
| Solar Cell Type | Monocrystalline |
| Output Power | 90 W |
| Rated Current | 4.6 A |
| Rated DC Voltage | 19.8 V |
| Open-Circuit Voltage | 23.6 V |
| Wire Lead | 12' |
| Connectivity | Battery clamps, Quick connectors, Ring terminal connectors, SAE solar plug adapter, XLR-style solar plug adapter |
| Solar Controller | 10 A, PWM, built-in |
| Frame Type | Silver anodized aluminum frame, built-in adjustable folding legs |
| Certifications | CE |
| Rated | IP52 |
| Dimensions Closed (H x W x D) | 21.7 x 19.9 x 2.5 in / 550 x 505 x 65 mm |
| Dimensions Open (H x W x D) | 21.7 x 39.8 x 1.3 in / 550 x 1010 x 33 mm |
| Weight | 19.8 lbs / 9 kg |
| Warranty | 25 years (module) / 3 years (controller) |