130 Watt Portable Folding Solar Kit with Controller
by Go Power!
Save $618.00 USD
Original price
$815.00 USD
Current price
$197.00 USD
This 130 watt portable folding solar kit provides versatile battery charging without the need for permanent roof-top installation. Adjustable folding legs, a built-in 10 amp PWM solar controller, and multiple interchangeable connectors make it easy to charge and maintain RV, trailer, automotive, and marine batteries while maximizing solar exposure.
Specifications
| SKU | GP-PSK-130 |
|---|---|
| Solar Cell Type | Monocrystalline |
| Output Power | 130 W |
| Rated Current | 6.7 A |
| Rated DC Voltage | 19.7 V |
| Open-Circuit Voltage | 23.8 V |
| Wire Lead | 12' |
| Connectivity | Battery clamps, Quick connectors, Ring terminal connectors, SAE solar plug adapter, XLR-style solar plug adapter |
| Solar Controller | 10 A, PWM, built-in |
| Frame Type | Silver anodized aluminum frame, built-in adjustable folding legs |
| Certifications | CE |
| Rated | IP52 |
| Dimensions Closed (H x W x D) | 32.5 x 19.9 x 2.8 in / 824 x 503 x 70 mm |
| Dimensions Open (H x W x D) | 32.5 x 39.8 x 1.4 in / 824 x 1006 x 33 mm |
| Weight | 33 lbs / 15 kg |
| Warranty | 25 years (module) / 3 years (controller) |